آبان, 1397 بدون نظر رباتیک

1)موضوع مسابقه

ماده1) در این مسابقه ربات¬ها در زمان مشخص مواضعی را فتح می کنند و در درگیری های از هم امتیاز می گیرند.

2)زمین مسابقه

ماده2)زمین مسابقه یک زمین مربع شکل به ضلع 180 سانتی متر می باشد که دیواره ای به ارتفاع 10سانتی متر در سرتاسر آن وجود دارد. در آغاز مسابقه ربات ها در گوشه زمین در یک اتاق 30*30 سانتی متری قرار دارند. در زمین دو حفره به قطر 40سانتی متر وجود دارد که ربات ها باید از افتادن در حفره ها اجتناب کنند. در وسط زمین و در هر اتاق یک پرچم وجود دارد. شکل زیر شکل تقریبی زمین می باشد:

تبصره1)زمین مسابقه در ارتفاع حدود50سانتی متری قرار دارد.
ماده3)به هر تیم 4 عدد عروسک به عنوان نیروی غیر نظامی اختصاص می یابد با ابعاد تقریبی 5*5*10(طول*عرض*ارتفاع)که با توجه به استراتژی خودباید این عروسک ها را در محدوده زمین خودقرار دهد.

3) مکانیک و ابعاد ربات

ماده4)موتور و گیربکس و سایر تجهیزات ربات بایستی از تجهیزات متعارف مسابقات دانش آموزی باشد و داوران مسابقه می توانند نسبت به کارکرد ربات و شرایط طراحی و ساخت و طرز عملکرد آن در موارد مقتضی و بنابه صلاحدید خود سوالاتی را بپرسند و در صورتیکه برای داوران محرز شود که ساخت این ربات توسط خود دانش آموزان صورت نگرفته است، داوران حق اخراج آن تیم از مسابقات را دارند.
ماده5)ابعاد ربات 30*30سانتی متر و حداقل وزن آن800 و حداکثر وزن2800می باشد ربات می تواند به صورت الکترونیکی تا ابعاد 50*50 باز شود و باید بتواند دوباره به صورت خودکار جمع شود.
تبصره1) در آغاز مسابقه و قبل از فرمان شروع توسط داور ربات باید در ابعاد اولیه باشد.
تبصره 2) ابعاد ربات باید مقدار ذکر شده باشد چنانچه اندازه ربات از ابعاد ذکر شده بزرگتر باشد ربات از مسابقه حذف خواهد شد.(ارتفاع محدودیتی ندارد)
ماده6)منظور از وزن ربات ، وزن کل ربات شامل باطری،قسمت متحرک،دسته کنترل و سیم ربات است.
تبصره1) وزن دسته کنترل بی سیم جزو وزن ربات محسوب نمی شود.
ماده7) تعویض قطعات مانند موتور و گیربکس و تغییرات جزیی در بدنه منوط به اینکه موجب افزایش یا کاهش وزن نگردد در زمان مابین مسابقات )و نه در طول یک مسابقه( بلامانع است. در طول مسابقه نمی توان ربات را تعمیر کرد.

4)بردهای پردازشی و نرم افزار

ماده8)شرکت کنندگان می‌توانند ازهرایده و وسیله‌ای که ماده3 رانقض نکند،برای کنترل ربات استفاده کنند.

5) تغذیه ربات

ماده 9)ولتاژ نامی تغذیه ربات ها حداکثر6 ولت و باتری ها می توانند روی دسته کنترل ویا روی ربات نصب گردند.
تبصره1)استفاده از منبع تغذیه خارج از ربات به هر شکل مانند ترانسفورماتور، آداپتور و… مجاز نمی باشد.
تبصره2) تحت هیچ شرایطی میزان ولتاژی که تحویل موتورها می گردد نباید بیشتر از 7 ولت شود در این صورت ربات مجاز به شرکت در مسابقه نخواهد بود.

6)زمان بندی

ماده 10) زمان مسابقه، یک زمان2دقیقه ای زمان آماده سازی و سپس 5 دقیقه زمان اصلی است.
تبصره 1) هر تیم بعد از اعلام زمان شروع مسابقه حداکثر دو دقیقه وقت آماده سازی دارد و بعد از دو دقیقه مسابقه شروع خواهد شد و تیم مقابل شروع به کسب امتیاز خواهد کرد. تیمی که خارج از زمین قرار دارد قبل از اینکه پرچم اتاقش فتح شود (با هماهنگی با داور) می تواند از نقطه شروع وارد زمین شود. فتح پرچم اتاق در شرایطی که ربات بیرون است به معنای پایان مسابقه است.
تبصره2) مسابقه تنها با سوت داور شروع خواهد شد و تیم ها مجاز به شروع قبل از سوت داور نیستند. در غیر این صورت مسابقه از خانه های اولیه آغاز خواهد شد.
تبصره3 (چنانچه هر دو تیم در زمان مقرر بیان شده در تبصره1 ماده10 نتوانند در زمین حاضر شوند هر دو تیم به عنوان بازنده معرفی خواهند شد.

7) قوانین اجرایی و کسب امتیاز

ماده11) مسابقات در مرحله اول به صورت گروهی و سپس تک حذفی برگزار می شود. تعداد تیم ها در مرحله گروهی 3 تیم در هر گروه است. این تیم ها با یکدیگر مسابقه داده 2 تیم برتر به مرحله بعد صعود می کنند.
ماده 12) پس از آغاز مسابقه رباتها باید مواضع خاصی از دشمن را تصرف کنند. این مواضع هر یک امتیاز خاص خود را دارد. بسته به نوع مواضع پس از اخذ امتیاز ممکن است مسابقه ادامه پیدا کند و یا از ابتدا شروع شود. در پایان پنج دقیقه کسی برنده است که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد. جدول صفحه بعد نوع مواضع و نحوه ادامه بازی را توضیح می دهد.
تبصره1) اگر در هنگام درگیری رباتی موفق شود رباتی را به درون حفره بیاندازد و یا به بیرون زمین پرتاب کند و خود نیز پس از ربات مقابل درون حفره  بیفتدو یا از زمین خارج شود، امتیاز مربوطه را دریافت خواهدکرد.
تبصره 2) از کار انداختن ربات یعنی به ربات مقابل به نحوی آسیب وارد شود که ربات قادر به حرکت در روی زمین مسابقه نباشد و یا ربات به هر دلیلی مانند قطع شدن باطری، خاموش کردن مدار، در آمدن موتور و همانند آن نتواند حرکت کند. چرخیدن موتورها نشانه حرکت نیست.
تبصره3 ) در طول مسابقه ربات باید قادر به حرکت باشد. چنانچه رباتی قادر به حرکت نباشد و پس از اخطار داور برای حرکت نتواند حرکت کند مسابقه را باخته است. عدم حرکت می تواند شامل مواردی مانند خرابی ربات، قطع شدن سیم و یا اشکالات مربوط به خود ربات باشد.
تبصره 4) در هنگام اخطار داور برای حرکت، ربات مقابل باید از ربات مورد اخطار فاصله بگیرد.

تبصره1) ربات ها می توانند نیروهای غیر نظامی را به خاک خود منتقل کنند. در این صورت در پایان مسابقه به ازای هر نیروی غیر نظامی (خودی و یا غیرخودی) که درون خاک خود باشد 5 امتیاز می گیرند. همچنین میتوانند نیروهای غیرنظامی را درون حفره های جهنم بیاندازند و یا از زمین به بیرون پرتاب کنند. در این صورت هیچ امتیازی کسب نخواهند کرد.
ماده13) دست زدن به ربات یا کشیدن سیم و یا هر مورد دیگر که نشانگر اخلال کاربر در کار ربات باشد با توجه به تبصره های ذکر شده در این ماده موجب کسر امتیاز خواهد شد.
تبصره 1)در شرایط حساس که ربات در آستانه خروج از زمین و باخت است و کشیدن سیم و یا موارد دیگر باعث نجات ربات خواهد شد، این عمل موجب کسر 35 امتیاز و شروع مجدد از خانه های آغازین خواهد شد.
تبصره2) در شرایط عادی مسابقه که رباتها از نقاط حساس فاصله دارند، کشیدن سیم موجب کسر5امتیاز و ادامه بازی خواهد شد.
ماده14) در پایان زمان5 دقیقه هر ربات باید در نیمه زمین خود حضور داشته باشد.
تبصره1)حضور در نیمه زمین حریف پس از پایان زمان اصلی موجب کسر 20 امتیاز خواهد شد.
*زمان ریست: زمانی است که در هر مسابقه حداکثر 3 بار و هر بار به مدت 1دقیقه به ربات داده می شود تا ربات خود را تعمیر نماید. در این زمان، تیم حریف حق دست زدن به ربات خود را ندارد. قابل ذکر است که زمان ریست جزء زمان مسابقه در نظر گرفته نمی شود.
تبصره1) درخواست ریست باید توسط اعضای تیم به داور اعلام شود و درصورت تایید داور این درخواست اجرا می شود. (بدیهی است درهنگامی که ربات حریف درحال کسب امتیاز باشد، درخواست ریست پذیرفته نمی شود.)
تبصره2) در صورت تساوی امتیازها، ابتداد تعداد شروع مجدد کمتر و سپس تعداد نیروی غیر نظامی بیشتر و پس از آن ربات سبک تر ملاک تعیین برنده در نظر گرفته خواهد شد.

برچسب ها