Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/shokoofa97/domains/shokoofa97.ir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/shokoofa97/domains/shokoofa97.ir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/shokoofa97/domains/shokoofa97.ir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3684
قوانین ربات نوریاب گروه سنی 6 الی 9 سال - جشنواره شکوفا | شهروند کارآمد و فن آوری اطلاعات
آبان, 1397 بدون نظر رباتیک

1)موضوع مسابقه

ماده 1) در این مسابقه دانش آموزان باسنسورها و نحوه کارکرد آنها به علاوه تنظیم کردن سنسورها در محیط های مختلف آشنا می¬شوند. هوش جسمی حرکتی آنها در طول مسابقه سنجیده می شود و دانش آموزی که هوش جسمی حرکتی بالاتری داشته باشد و سنسورهای ربات خود را درست تنظیم کند برنده مسابقه است.

2)زمین مسابقه

ماده 2) زمین مسابقه 100*180 سانتی متر می باشد. اتاق های تودرتو مانند شکل زیر وجود دارد و شرکت کنندگان می بایست ربات خود را از نقطه شروع و با عبور از اتاق های مختلف به پارکینگ ببرند. در طول مسیرمانع های وجود دارد که ربات باید به آنها برخورد کرده آنها را سرنگون کند. هرمانع امتیاز مربوط به خود را دارد. مانع ها یک باطری قلمی هستند. ربات ها می توانند همه امتیازات و یا بخشی از آنها را کسب کنند.

شکل 1 : زمین تقریبی مسابقه نوریاب ابتدایی

3)مکانیک و ابعاد ربات

ماده3) موتور و گیربکس و سایر تجهیزات ربات بایستی از تجهیزات متعارف مسابقات دانش آموزی باشد و داوران مسابقه می توانند نسبت به کارکرد ربات و شرایط طراحی و ساخت و طرز عملکرد آن در موارد مقتضی و بنابه صلاحدید خود سوالاتی را بپرسند و در صورتیکه برای داوران محرز شود که ساخت این ربات توسط خود دانش آموزان صورت نگرفته است، داوران حق اخراج آن تیم از مسابقات را دارند.

4)بردهای پردازشی و نرم افزار

ماده 4) شرکت کنندگان می‌توانند ازهر ایده و وسیله‌ای که ماده 3 را نقض نکند، برای کنترل ربات استفاده کنند.

5)تغذیه ربات

ماده 5) ولتاژ نامی تغذیه ربات‌ها حداکثر 6 ولت است و باتری‌ها باید روی ربات نصب گردند.

6)زمان بندی

ماده 6) ربات ها 5 دقیقه وقت آماده سازی دارند. دراین مدت می توانند در زمین تست های مورد نیاز خود را اجرا کنند. بعد از تست تیم ها مجاز به ثبت دو رکورد در حداکثر 5 دقیقه هستند. بهترین رکورد ملاک است.
تبصره 1) استفاده از منبع تغذیه خارج از ربات به هر شکل مانند ترانسفورماتور، آداپتور و… مجاز نمی‌باشد.
تبصره 2) تحت هیچ شرایطی میزان ولتاژی که تحویل موتورها می‌گردد نباید بیشتر از 7 ولت شود در این صورت ربات مجاز به شرکت در مسابقه نخواهد بود.

7)قوانین اجرایی و کسب امتیاز

ماده 7) مسابقه در دو مرحله انجام می‌شود و 10 تیم به دور دوم صعود می کنند. این 10 تیم می بایست یک بار دیگر در مسابقه شرکت کنند. برنده نهایی مسابقه برنده دور دوم می باشد.
ماده 8) عرض درب های بین اتاق ها حدود 30 سانتیمتراست و دیواره در حدود10 سانتیمتر می باشد.
ماده 9) شرکت کنندگان نباید باچراغ قوه جلوی ربات رابگیرند درضمن هرکس موظب است برای خود چراغ قوه بهمراه داشته باشد و برگزار کننده هیچ مسئولیتی در قبال صحت کارکرد چراغ قوه ندارد.
ماده 10) اگر ربات در قسمتی از زمین گیر کند داور پس از5ثانیه می‌تواند آن ‌را بردارد و در مسیر اصلی قرار دهد.
ماده 11) برنده مسابقه کسی است که بیشترین امتیاز را در کم‌ترین زمان بدست آورده باشد.
ماده 12) امتیاز بیشتردراولویت نسبت به زمان می باشد.
ماده 13) زمین گوشه های 90 درجه دارد.
ماده 14) ردکردن هراتاق 10 امتیاز مثبت دارد.
ماده 15) نور محیط مناسب است و دانش آموزان نسبت به حساسیت سنسورها دقت کافی را داشته باشند.
ماده 16) هر بار برخورد چراغ قوه یا دست زدن به ربات توسط دانش آموزان 5 امتیاز منفی دارد

برچسب ها