Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/shokoofa97/domains/shokoofa97.ir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/shokoofa97/domains/shokoofa97.ir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/shokoofa97/domains/shokoofa97.ir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3684
قوانین ربات فوتبالیست گروه سنی 9 الی 12 سال - جشنواره شکوفا | شهروند کارآمد و فن آوری اطلاعات
آبان, 1397 بدون نظر دسته‌بندی نشده

1)موضوع مسابقه

ماده 1) در این مسابقه به صورت 1 به 1 و در2 نیمه 3 دقیقه ای برگزار می گردد. برنده مسابقه رباتی است که دراین زمان امتیاز بیشتری کسب کرده باشد.

2)زمین مسابقه

ماده 2) زمین مسابقه درابعاد 3 متردر 5/1 متر بوده و دروازه ها 50 سانت با ارتفاع 10 سانت است. گوشه های زمین مسابقه زاویه 90 درجه ندارد.

شکل 1 : زمین تقریبی مسابقه فوتبالیست ابتدایی

3) مکانیک و ابعاد ربات

ماده3)موتور و گیربکس و سایر تجهیزات ربات بایستی از تجهیزات متعارف مسابقات دانش آموزی باشد و داوران مسابقه می توانند نسبت به کارکرد ربات و شرایط طراحی و ساخت و طرز عملکرد آن در موارد مقتضی و بنابه صلاحدید خود سوالاتی را بپرسند و در صورتیکه برای داوران محرز شود که ساخت این ربات توسط خود دانش آموزان صورت نگرفته است، داوران حق اخراج آن تیم از مسابقات را دارند.
ماده4 ) ابعادربات می بایست حداکثر 25*30 باشد و وزن ربات حداقل 500گرم وحداکثر2000 گرم است. ربات می تواند به صورت الکترونیکی تا ابعاد 40*40 باز شود و باید بتواند دوباره به صورت خودکار جمع شود.
تبصره1) منظورازوزن ربات، وزن کل ربات شامل باتری، قسمت متحرک، دسته کنترل و سیم ربات است.
تبصره2) وزن دسته بی سیم جزء وزن ربات محسوب نمی شود.
تبصره3) ربات می بایست قبل از شروع مسابقه و نیز در زمان های شرایط اولیه و شرایط پس از گل در ابعاد 25*30 باشد و پس از سوت داور این ابعاد می تواند تغییرکند.
ماده 5) استفاده از شوتر اجباریست.
ماده 6) عمق سیستم کنترل توپ بیش از 7 سانتیمتر نمی تواند باشد یعنی توپ حداکثر تا 7 سانتیمتر می تواند وارد نگهدارنده ربات شود. هم چنین توپ باید توسط داور و تیم مقابل از جلو قابل لمس باشد.
تبصره1) جمع کردن توپ با شوتر به داخل دهنه ربات خطا بوده، بار اول تذکر و در صورت تکرار کارت زرد داده می شود. بعد از کارت زرد بازی از شرایط اولیه آغاز می شود.
ماده 7) توپ زمین مسابقه یک توپ فوتبال دستی می باشد.
ماده8) ربات باید یک سازه به ارتفاع حداقل 30 سانتیمتر از زمین داشته باشد تا از افتادن سیم به روی زمین جلوگیری کند. در غیراینصورت آن مسابقه را از دست خواهد داد.

4) بردهای پردازشی و نرم افزار

ماده9) شرکت کنندگان می‌توانند از هر ایده و وسیله‌ای  که ماده 3 را نقض نکند، برای کنترل ربات استفاده کنند.

5) تغذیه ربات

ماده 10) ولتاژ نامی تغذیه ربات‌ها حداکثر 6 ولت است و باتری‌ها می‌توانند روی دسته کنترل و یا روی ربات نصب گردند.
تبصره 1) استفاده از منبع تغذیه خارج از ربات به هر شکل مانند ترانسفورماتور، آداپتور و یا به هر شکل دیگر مجاز نمی‌باشد.
تبصره 2) تحت هیچ شرایطی میزان ولتاژی که تحویل موتورها می‌گردد نباید بیشتر از 7 ولت شود در این صورت ربات مجاز به شرکت در مسابقه نخواهد بود.

6) زمان بندی

ماده11) مسابقه در دو نیمه 2 دقیقه ای همراه با یک زمان استراحت بین دونیمه به مدت 1 دقیقه برگزار می شود.
تبصره1) هر تیم بعد از اعلام زمان شروع مسابقه حداکثر 1 دقیقه وقت آماده سازی دارد و بعد از آن باید در زمین حاضر باشد. در غیر اینصورت تیم مقابل می تواند بازی را به تنهایی شروع کند.

7) قوانین اجرایی و کسب امتیاز

ماده 12) در ابتدای مسابقه توپ در وسط زمین و 2 ربات مقابل دروازه خود قرار دارند. پس از سوت دارو، 2 ربات می توانند به سمت توپ حرکت کنند. به این شرایط، شرایط اولیه می گویند.
ماده 13) ربات می بایست توپ را در زمین کنترل کرده و آنرا به سمت دروازه حریف هدایت کند و آنرا داخل دروازه بیاندازد. در این صورت ربات یک امتیاز کسب می کند.
ماده14) ربات حق ندارد خواسته یا ناخواسته توپ را درون بدنه خود قفل کن. ربات 4 ثانیه مهلت دارد تا توپ را از بدنه خود خارج کند و در غیر اینصورت داور سوت زده و بازی از شرایط اولیه شروع می شود. بار اول تذکر و دفعات بعدی خطا گرفته می شود. زیرا این موضوع بدلیل نقص در ساخت ربات است.
ماده15) چنانچه هر موقع توسط داور بازی متوقف باشد و قبل از سوت داور رباتی حرکت کند داور یک کارت زرد به ربات نشان می دهد. رباتی که 3 کارت زرد بگیرد به مدت 20 ثانیه زمین را ترک می کند و ربات حریف در شرایط طلایی قرار می گیرد.
تبصره1 ) پس از ترک زمین توسط ربات خطا کننده ربات دیگر از سمت دروازه خود 30 ثانیه زمان دارد که توپ را به دروازه حریف بزند. به این وضعیت، شرایط طلایی می گویند.
تبصره2 )در صورتیکه¬که قبل از 30 ثانیه توپ وارد دروازه شود با بازگشت ربات دیگربه زمین بازی به حالت عادی باز می¬گردد.
تبصره3 ) نقطه شروع حرکت ربات گوشه راست دروازه خود می باشد.
ماده 16) اگر 2 ربات پس از برخورد باهم نتوانند پس از 7 ثانیه از هم جدا شوند. داور بازی را متوقف کرده و بازی از شرایط اولیه شروع می شود.
ماده 17)پس از هر گل، توپ در وسط زمین قرار گرفته، رباتی که گل خورده است پشت خط یک سوم زمین خود و رباتی که گل زده درروی خط دروازه خود قرار میگیرد.
ماده 18) چنانچه یک ربات، به جای حرکت به دنبال توپ، ربات مقابل را هل دهد یا تنها با هل دادن حریف قصد گل زدن داشته باشد بار اول یک هشدار و دفعات بعد یک کارت زرد می گیرد. و اگر این هل دادن در شرایط گلزنی اتفاق بیفتد 2 کارت زرد دریافت می کند.
ماده 19) در طول مسابقه اگر رباتی خراب شود اعضای تیم با اجازه داور می توانند ربات را از زمین خارج کرده ربات را تعمیرکنند. در این شرایط ربات مقابل می تواند در زمین به بازی خود ادامه دهد و ربات خراب در یکی از 3 شرایط زیر می تواند به بازی برگردد:
1- گل شدن توپ 2- خراب شدن یا گیر کردن ربات مقابل ) شرایط اولیه ( 3-پایان وقت نیمه بازی
ماده 20)اگر اعضای تیم با استفاده از سیم رابط مسیر حرکت ربات را عوض کنند ربات یک کارت زرد می گیرد. و اگر در شرایط گلزنی با حرکت سیم مانع از گل زدن شود یک پنالتی داده می شود.
ماده 21)بازی ها می تواند به صورت گروهی و یا تک حذفی باشد.
ماده 22) چنانچه یک مسابقه مساوی تمام شود، تیم ها همزمان در شرایط طلایی قرار می گیرند .
تبصره 1) یک ربات از سمت دروازه خود و ربات دیگر نیز از سمت دروازه خود به مدت 30 ثانیه وقت دارند تا به حریف¬خود گل بزنند رباتی که زودتر گل بزند برنده مسابقه است .به این وضعیت شرایط طلایی می گویند
تبصره 2) جلو هر ربات یک توپ قرار داده می شود.
تبصره 3) نقطه شروع حرکت ربات گوشه راست دروازه خود می باشد.
تبصره 4)دراین شرایط ،ربات ها حق برخورد با یکدیگر را ندارند رباتی که به دیگری برخورد کند2 کارت زرد می گیرد.
ماده 23) اگر تیم ها باز هم شرایط مساوی داشته باشند، تیمی که کارت زرد کمتری دارد برنده است.
ماده 24) در نهایت در صورت تساوی برنده را سرعت ربات مشخص می کند.
تبصره1) دوربات هردو در پشت خط یک سوم یک سمت زمین قرار می گیرند و با سوت داور ربات باید خود را به خط یک سوم مقابل برساند ، که رباتی که زودتر برسد برنده است.
تبصره2) ربات ها حق برخورد به یکدیگر را ندارند و رباتی که به دیگری برخورد کند بازنده است.
ماده 25) در شرایط خاص تصمیم با داور مسابقه می باشد.
ماده 26) در صورت خرابی ربات و یا حتی در آمدن یک چرخ ربات زمان مسابقه نگه داشته نمی شود و تیم حریف به بازی ادامه می دهد.

برچسب ها