Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/shokoofa97/domains/shokoofa97.ir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/shokoofa97/domains/shokoofa97.ir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/shokoofa97/domains/shokoofa97.ir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3684
قوانین تخصصی جابجایی اورانیوم گروه سنی 12 تا 15 سال - جشنواره شکوفا | شهروند کارآمد و فن آوری اطلاعات
آبان, 1397 بدون نظر رباتیک

1) موضوع مسابقه

ماده 1) 15 جعبه اورانیوم در حال جابجایی از ماشین مخصوص به روی جاده سقوط می کنند و مقداری اورانیوم از درون جعبه های نگه داری به بیرون میریزد. ماموران امداد کل منطقه را در نظر دارند و برای بازگرداندن جعبه هااز دو ربات استفاده می کنند. قطر جعبه متغیر بوده و در حدود 4 الی 10 سانتی متر و قطر تکه های اورانیوم در حدود 3 الی 8 سانتی متر است. ربات ها در ابتدای مسابقه در طرفین زمین هستند و پس از سوت داور، ربات ها به سمت جعبه ها حرکت کرده و پس از گذاشتن تکه های اورانیوم در درون جعبه ها آنها را به سمت خانه خود آورده و در محفظه های مخصوص خود قرار می دهند. در این مسابقه هر تکه اورانیوم و هر جعبه رنگ متفاوتی دارد و ربات ها باید ابتدا تکه های اورانیوم همرنگ را در درون جعبه هایی با رنگ مشابه قرار داده و بر اساس اندازه جعبه در درون محفظه مخصوص قرار دهند .

2) زمین مسابقه

ماده 2) ابعاد زمین مسابقه180 در 360 سانتی متر می باشد و ممکن است زمین شامل حداکثر شیب 20 درصد هم باشد که چند جعبه در بالای شیب قرار می گیرد. محفظه ای که ربات باید جعبه را داخل آن قرار دهد بالاتر از سطح زمین است، یعنی ربات باید جعبه هارا را بلند کند و در محفظه قرار دهد. حداکثر ارتفاع محفظه 10 سانتی متر است. جنس جعبه پلاستیکی بوده و وزن آن نیز متغیر بوده و حداکثر 300گرم و حداقل 50 گرم است.

3) مکانیک ربات

ماده 3) قطعات استفاده شده در بدنه ربات هیچ محدودیتی ندارد.
در بخش قطعات الکتریکی، تنها موتور ربات باید از موتور های معرفی شده توسط جشنواره باشد و بقیه قطعات محدودیتی ندارد.
تبصره1) استفاده از هر نوع وسیله دیگر برای سیستم جابجایی اورانیوم یا کنترل مجاز است.

4) تغذیه ربات

ماده 4) ولتاژ تغذیه ربات ها 12 ولت است و باتری ها می توانند روی دسته کنترل و یا روی ربات نصب گردند.
تبصره1)استفاده ازمنبع تغذیه خارج ازربات به هرشکل مانند ترانسفورماتور،آداپتور ویا به هرشکل دیگرمجاز نمی باشد.
تبصره2) تحت هیچ شرایطی ولتاژ دریافتی موتور ها نباید بیشتر از 12 ولت باشد.

5) زمان بندی

ماده 5) ربات ها 3 دقیقه وقت آماده سازی دارند. دراین مدت می توانند در زمین تست های مورد نیاز خود را اجرا کنند. بعد از زمان آماده سازی ربات ها در یک مسابقه همزمان شرکت خواهند کرد.
تبصره1) بعد از پایان زمان آماده سازی اگر تیمی در زمین حاضر نبود تیم مقابل باید با گذاشتن ربات خود در زمین و حرکت آن اعلام حضور نماید.
3 دقیقه آماده سازی / 3 دقیقه زمان مسابقه

6) قوانین اجرایی و کسب امتیاز

ماده 6) گروهی در این مسابقه برنده می¬شود که بتواند 4جعبه را در محفظه خود قرار دهد. چنانچه بعد از پایان زمان مسابقه (3 دقیقه) هیچ یک از گروه ها نتوانسته باشند 4 جعبه را داخل محفظه قرار دهد، تیمی که تعداد جعبه بیشتری را داخل محفظه گذاشته است برنده می شود. در شرایط برابر، کسی برنده است که اولین جعبه را داخل محفظه قرار داده باشد.
تبصره1) مسابقات در مرحله اول به صورت گروهی و سپس تک حذفی برگزار می شود.
تبصره2) اگر رباتی جعبه را از سطح زمین بلند کرد، ربات دیگر حق ندارد به ربات ضربه بزند اما اگر جعبه را به روی زمین هل دهد ربات مقابل می تواند جعبه را تصاحب کند. تنها زمانی ربات می تواند ادعا کند که جعبه را در تصاحب خود دارد که آن را از روی زمین بلند کرده باشد.
تبصره3) چنانچه یک ربات به جای حرکت به دنبال جعبه، ربات مقابل را هل دهد و یا با هل دادن ربات حریف مانع گرفتن جعبه توسط آن ربات گردد بار اول یک هشدار و در صورت تکرار حذف خواهد می گردد.
تبصره4) چنانچه در طول مسابقه رباتی خراب شد، اعضای تیم می توانند درخواست زمان ریست(زمانی است که در هر مسابقه به اعضای تیم داده می شود تا ربات خود را تعمیر نمایند) دهند و ربات را از زمین خارج و مشکل را برطرف کنند. بدیهی است در این زمان جعبه های جمع شده توسط ربات معیوب به زمین بازخواهد گشت. در زمان ریست، ربات مقابل می تواند به بازی خود در زمین ادامه دهد. بعد از این زمان ربات ها می توانند با اجازه داور به زمین برگردند.
تبصره5) چنانچه رباتی جعبه ها و تکه های اورانیوم با رنگ متفاوت را در درون هریک از محفظه ها قرار داده باشد در روند شمارش پایانی آن جعبه محاسبه نخواهد شد.

برچسب ها