آبان, 1397 بدون نظر جشنواره شکوفا

قوانین مسابقه شهر ریاضی

ماده1) موضوع مسابقه

مسابقه شهرریاضی، مسابقه ای است در قالبی متفاوت با سایر مسابقات علمی، که در یک محیط پرهیجان و با قوانین موجود در یک شهر واقعی مانند وجود فروشگاه سوال، بانک، سود، تورم و … در قالب تیم های سه نفره برگزار می شود و دانش آموزان پایه ششم تا دوازدهم با هر میزان از دانش ریاضی می توانند در آن شرکت کنند. این مسابقات از طرف دانشگاه فردوسی مشهد و هر سال درسه مرحله مقدماتی، استانی و کشوری برگزار می شود. در هر مرحله جوایزی به سه تیم برگزیده تعلق می گیرد و برندگان مسابقه استانی به مسابقات کشوری راه می یابند. برگزیدگان مسابقه کشوری، از طرف دانشگاه فردوسی مشهد بورس تحصیلی دریافت خواهند کرد به این معنا که در صورت قبولی در دانشگاه فردوسی، از طرف دانشگاه ماهیانه بورس دریافت می کنند.

ماده2) اهداف مسابقه

هدف از اجرای این مسابقه، ایجاد علاقه و انگیزه در دانش آموزان برای مطالعه بیشتر و عمیق تر ریاضی است. سوالات مسابقه شهرریاضی، به صورت مفهومی و آن قسمت از ریاضیات است که دانش آموزان را به چالش برای حل مساله وا می دارد. مسابقه شهر ریاضی دانش آموزان را ترغیب می کند که فرای چارچوب های موجود، ریاضی را دوست بدارند و آن را لازمه داشتن زندگی بهتر در جهان کنونی بدانند. همچنین ایجاد روحیه تعامل و همکاری بین افراد به همراه فعالیت بدنی دانش آموز حین اجرای مسابقه از دیگر اهداف این مسابقه می باشد .یکی دیگر از اهداف برگزاری این مسابقه، شناسایی دانش آموزان مستعد در زمینه ریاضی و هدایت تحصیلی آنان می باشد.

ماده3) شیوه اجرایی مسابقه

شهرریاضی مکان و تعداد افراد شرکت کننده در مسابقه: مسابقه شهرریاضی در یک سالن ورزشی برگزار می شود که با توجه سالن پیشنهاد شده، مناسب است که حداقل 50 تیم و حداکثر 550 تیم در این سری از مسابقات به رقابت بپردازند. این سری از مسابقات در قالب چهار مسابقه دو ساعته در زمان های مختلف شامل مسابقات پایه های ششم، هفتم و هشتم دختران، ششم، هفتم و هشتم پسران، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم دختران و همین طور نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم پسران برگزار خواهد شد.
قبل از اجرای مسابقه پذیرش صورت می گیرد. به این ترتیب که دانش آموزان در یک مکان گردهم آمده و مسئول مسابقه، نحوه برگزاری مسابقه و امتیازدهی را برای آنان شرح می دهد. بعد از آن به هر تیم یک شماره تعلق می گیرد که در نهایت امتیازات از طریق شماره هر تیم اعلام می شود. نحوه اجرای مسابقه به این صورت است که هر تیم در ابتدا 550 پروف (واحد پول شهر ریاضی) دریافت می کند که می تواند به مدت 2 ساعت با آن در شهرریاضی شرکت کند. با مشورت اعضا هر تیم می تواند از فروشگاه شهرریاضی سوال بخرد. فروشندگان با شال گردن زرد مشخص می شوند. در بازه اول مسابقه، سوال ساده 100 پروف، متوسط 300 پروف و سخت 500 پروف قیمت دارد. افراد تیم می توانند با مشورت یکدیگر سوال خود را حل کنند. اگر تیمی بتواند سوال خود را حل کند، آن را برای داور به طور شفاهی توضیح می دهد. داورها با شال گردن قرمز مشخص می شوند. هنگامی که پاسخ توسط داور تایید شود، مهر تایید روی سوال زده می شود و ارزش برگه دو برابر خواهد شد. تیمی که نتواند سوال خود را حل کند، می تواند برگه سوال را به تیمی دیگر بفروشد یا حل آن را از تیمی دیگر بخرد. قیمت با توافق طرفین تعیین می شود. تیم ها می توانند پروف های اضافه خود را در بانک شهرریاضی به امانت بگذارند. بانکدارها با شال گردن آبی مشخص می شوند. به ازای هر ده دقیقه 10 درصد سود به حساب تعلق می گیرد. برای سود هم سود محاسبه می شود. تیم ها می توانند با گذاشتن پروف در حساب اعتبار کسب کنند و وام بگیرند. برای بازپرداخت وام باید به ازای هر ده دقیقه 10 درصد سود پرداخت شود. هر 45 دقیقه یک بار تورم اعلام می شود. پس از تورم قیمت سوال ها و حل آن ها دو برابر می شود اما تورم روی پروف های دست افراد یا داخل حساب تاثیری ندارد. در 15 دقیقه آخر مسابقه فروش سوال و داوری متوقف می شود و سوالات حل نشده به قیمت 300 ،500 و 800 پروف خریداری می شود. در پایان تیمی که بیشترین سرمایه را در حسابش دارد برنده است.

برچسب ها