آبان, 1397 بدون نظر جشنواره شکوفا

قوانین مسابقات دنیای دیجیتال

ماده1) موضوع مسابقه

در راستای فرمایش مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی و همچنین لزوم خودکفایی و اشتغال در راستای توانمندی های موجود جامعه، برآن شدیم تا با ارائه طرح زیر گامی هر چند کوچک درجهت توانمند سازی قشر جوان و تشویق آنان به سمت فعالیت در بخش فناوری اطلاعات و کامپیوتر برداریم. امید است با عنایت و توجه مسئولین و همچنین با همکاری سمن ستارگان علم و خرد به این مهم دست یابیم.

ماده2) اهداف برگزاری مسابقات در لیگ های مختلف

1-کشف استعدادهای خلاق و مبتکر
2-کمک به حرکت افراد در راستای فناوری اطلاعات و کامپیوتر
3-تقویت قوه تفکر و تمرکز افراد و کمک به تثبیت آموخته ها
4-تبدیل دانش به مهارت در راستای ورود به بازار کار
5-تقویت روحیه کارآفرینی در افراد
6-آشنایی شرکت کنندگان با دستاوردها و توان ملی
7-برقراری ارتباط میان صنعت و کامپیوتر
8-آماده سازی افراد در راستای ورود به بازار تجارت
9-ایجاد بستر مناسب جهت بروز و رشد استعدادهای علمی افراد

ماده3) نحوه برگزاری و داوری:

مسابقات در 5 بخش مختلف به شرح زیر برگزار می گردد:

1-وبلاگ نویسی

در این بخش از مسابقات علاقه مندان تا قبل از شروع مسابقه فرصت دارند تا آثار خود (وبلاگ شخصی با آدرس مربوطه) را جهت ارزیابی ارسال نمایند. محوریت آثار باید بر اساس یکی از موارد زیر باشد:

  • حمایت از تولید ملی
  • لزوم استفاده از کالای ایرانی
  • اشتغال و کارآفرینی
  • انقلاب کامپیوترو فناوری اطلاعات

داوری این بخش در روزهای مسابقه و بر اساس فاکتورهای زیر محاسبه خواهد شد:

2-بازی سازی

هیأت داوران این مسابقات برای انتخاب بهترین تیم های بازی ساز فاکتورهای بررسی را به سه دسته کلی تقسیم نموده که اهم موارد آن به شرح ذیل می باشد:

الف) بخش طراحی:

در این بخش خلّاقیت و نوآوری های بکر در بازی و مواردی همانند روند کلی بازی، داستان و پردازش کاراکترهای اصلی بازی، تنوع، جذابیت مکانیک های طراحی شده، سرگرم کننده بودن بازی و ….. ملاک های اصلی خواهند بود.

ب ) بخش فنّی :

– در این بخش مواردی همانند پیچیدگی بازی با توجه به زیر ساخت های استفاده شده، کارایی موتورهای پایه بازی، پیاده سازی درست فنی مکانیک های بازی و بطور کلی پیاده سازی مطلوب و صحیح فنی بازی و… مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بدیهی است که حجم اشتباهات و خطاهای فنی بازی دارای امتیاز منفی خواهد بود.

ج) بخش هنری :

– در این بخش مواردی همانند جلوه های ظاهری ، زیبائی های هنری بازی ، صدا گذاری ، موسیقی و دارائی های (assets) هنری تولید شده و… مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

مشخصات بازی ارسالی

هر تیم باید قبل از اتمام مهلت تعیین شده (حداکثر 14 آذرماه)اطلاعات مربوط به بازی خود را در صفحه ی سند طراحی بازی خود، در سایت ثبت کرده باشد. بدیهی است که قسمت هایی از این سند در روند ساخت بازی تغییر خواهد کرد. اما کلیت سند باید در بازی رعایت شده باشد.
سبک، موضوع و درون مایه ی بازی کاملا آزاد است و هیچ محدودیتی برای شرکت کنندگان در این باره وجود ندارد.
بازی ارسال شده باید کامل باشد یا در مراحل پایانی (حداقل 70 درصد کل بازی) ساخت باشد.
بازی ارسال شده باید به راحتی روی دستگاه های عرضه قابل نصب و اجرا باشد.
بازی ارسال شده با توجه به دستگاه های عرضه باید دارای حجمی به شرح (بازی کامپیوتر شخصی، حداکثر 200 مگابایت و بازی تلفن های هوشمند و تبلت ها، حداکثر 100 مگابایت) باشد.
تشخیص تمام موارد بالا به عهده ی تیم داوری خواهد بود و شرکت کنندگان حق اعتراض به عدم قبولی بازی شان در لیست نهایی داوری را نخواهند داشت.

مشخصات استفاده از نرم افزارها و المان های آماده

هر تیم بازی سازی می تواند از هر نرم افزار دلخواه برای ساخت بازی استفاده کند و محدودیتی در این باره وجود ندارد.
استفاده از المان های آماده در ساخت بازی مانند (صداهای ضبط شده، موسیقی، آبجکت های دوبعدی و سه بعدی) بلامانع است، به شرط آن که منابع این المان های آماده ذکر شده باشد.
استفاده از المان های آماده، در رای داوران تاثیرگذار است و هرچه استفاده از این المان ها در بازی کم تر باشد، امتیاز آن بازی بیشتر خواهد شد.

تذکّرات مهم :

بازی بایستی تا پایان مهلت ثبت نام از طریق سامانه به دبیرخانه جهت ارزیابی اولیه ارسال گردد.
تعداد اعضای هر تیم می تواند بین 2 تا حداکثر 5 نفر از مقطع دوره اول و دوره دوم متوسطه باشد.

3-برنامه نویسی ویندوز

با توجه به آنکه دروس برنامه نویسی ویژه دانش آموزان هنرستان ها تدریس می شود این سطح از مسابقات با هدف محک زدن مهارت برنامه نویسی آنان در قالب ویندوز اپلیکیشن برنامه ریزی شده است. بدین صورت که دانش آموزان در قالب تیم 3 نفره و بالاتر در مسابقه شرکت نموده و در مرحله مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. مرحله اول شامل 10 سوال و مرحله دوم نیز شامل 5 سوال خواهد بود که بصورت حذفی بوده و کسانی که حداقل لازم را نتوانند کسب نمایند اجازه ورود به مرحله دوم را نخواهند داشت. در پایان امتیازات کسب شده که بگونه ای هیجانی و بازی گونه خواهد بود ملاک تشخیص تیم برتر خواهد بود.
لازم بذکر است جهت برگزاری این بخش از مسابقات به تعداد تیم ها میز و صندلی لازم بوده و همچنین با نصب بادکنک به رنگ های مخصوص کنار میز هر تیم امتیازات افراد مشخص خواهد شد.
این بخش از مسابقات ویژه دانش آموزان دوره دوم متوسطه برنامه ریزی شده است.

4-مهارت های رایانه

از آنجائیکه امروزه در هر خانه حداقل یک سیستم کامپیوتری یافت می شود، لذا نحوه کارکردن با آن نیز بسیار مهم است. این بخش ازمسابقات در واقع جهت ارزیابی و بالا بردن مهارت کار با کامپیوتر افراد و علی الخصوص مهارت های مربوط به تایپ و کار با مجموعه مایکروسافت و همچنین مهارت کار با شبکه و اینترنت افراد می باشد.
بدین صورت که در هر مرحله یکی از موارد گفته شده مورد ارزیابی قرار گرفته و در پایان مجموع امتیازات اکتسابی معرف تیم برتر خواهد بود.
شرکت در این بخش از مسابقات برای تمام رده های سنی آزاد بوده و افراد می توانند بصورت تک نفره (حداکثر 30 نفر) ثبت نام نمایند. که در 48 ساعت مربوط به مسابقه در 4 مرحله مورد ارزیابی قرار می گیرند.

مرحله اول: تصویر سازی و نقاشی

این بخش با هدف محک زدن قوه تفکر و خلاقیت افراد طراحی شده است بدین صوررت که به هر نفر بصورت تصادفی یک موضوع داده می شود و افراد باید برای آن موضوع با نرم افزار های موجود در کامپیوتر تصویر سازی نمایند و نهایتا آن تصویر را به عنوان پس زمینه دسکتاپ خود قرار دهند و بلافاصله آمادگی خود جهت داوری را اعلام نمایند.

مرحله دوم: مهارت تایپ

در این بخش یک متن با فرمت مشخص در اختیار افراد قرار می گیرد که باید در مدت زمانی مشخص شده آنرا تحویل نمایند.بدیهی است سرعت افراد در این مرحله حائز اهمیت خواهد بود.

مرحله سوم: کار با اینترنت

در این بخش، افراد می بایست سیستم خود را به شبکه موجود متصل نموده و با مرورگر به اینترنت وصل شوند.پس از انجام اینکار موضوعات مشخصی به آنها داده خواهد شد که می بایست ظرف مدت مشخص در مورد آن جستجو کرده و نتایج خود را جمع آوری نمایند.

5-طراحی وبسایت با سیستم مدیریت محتوای وردپرس

با توجه به رونق چشم گیر کسب و کارهای اینترنتی و التزام رفتن به سمت ایده هایی بر بستر آی تی، طراحی وبسایت بعنوان منبع اصلی اینکار شناخته می شود. لذا در این بخش بر پایه سیستم مدیریت محتوای وردپرس تیم های 2 تا 4 نفره شکل گرفته و یک سایت با امکانات مشخص را باید طراحی نمایند. این سایت باید از جنبه های مختلف شامل طراحی و شمای ظاهری، نحوه کار، نزدیک بودن برای ورود به بازار کار و… نمره لازم را کسب نماید. ثبت نام کنندگان حداکثر تا تاریخ 10 آذرماه می بایست اطلاعات مربوط به سایت خود را تکمیل نموده و جهت ارزیابی به سامانه ارسال نمایند. روز اختتامیه مسابقات حضور کلیه افراد تیم الزامی بوده و طبق نظر داوران توان فنی و اجرایی افراد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 

برچسب ها