آبان, 1397 بدون نظر جشنواره شکوفا

قوانین مسابقات بازی های رایانه ای

مقدمه

بازی های رایانه ای که بر روی 2 پلتفرم کنسول و رایانه برگزار می شود که در قالب رشته ورزشی محسوب می باشد و نکته قابل توجه تعداد افرادی که علاقه مند این رشته هستند و مسابقات کشوری و جهانی که به صورت رسمی برگزار می شوند و حتی این رشته در المپیک آسیا حضور داشته و جزو رشته های مدال آور محسوب می شود. از همین رو برگزاری مسابقات بازی های رایانه ای از اهمیت بالایی برخوردار است و افراد شرکت کننده قالبا جوان با میانگین سنی 20 سال هستند. بازیکنان این رشته با تمرینات و استعدادی که دارند در مسابقات حضور میابند به همین دلیل مسابقات در سطح بالایی قرار دارد .افراد منتخب با توجه به سهمیه استان به مسابقات رسمی کشوری و انتخابی تیم ملی از طرف کمیته بازی ها و ورزش های الکترونیک استان اعزام می شوند. با توجه به تجربه و رزومه خوب عوامل برگزاری مسابقات آمادگی برگزاری مسابقات در سطح بالا را دارند.

اهداف

– هدف برگزاری مسابقات بازی های رایانه ای استعداد یابی بازیکنان با توجه به رشته آن ها می باشد که توسط مربیان حاضر انجام می شود .
– انتخاب سهمیه های استان جهت اعزام به مسابقات کشوری و تیم ملی
– ایجاد رقابت سالم با قوانین رسمی که باعث پیشرفت بازیکنان میشود
– تغییر دیدگاه بازیکنانی که به صورت سرگرمی و وقت تلف کنی به این رشته نگاه میکند به سوی ورزشی کردن آن و استفاده از قوانین اختصاصی رسمی هر رشته
– دوری جوانان از بازی های غیر مجاز و تفریح های مخرب

شیوه نامه اجرایی

برگزاری مسابقات بازی های رایانه ای به صورت منطقه ای (شرق کشور) برگزار خواهد شد که استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمان و یزد حضور خواهند داشت.
با توجه به 2 روز زمان برگزاری ظرفیت مسابقات محدود خواهد بود بدین صورت که افراد شرکت کننده اول بازی های انتخابی در استان خود را می گذرانند و طبق سهمیه افراد منتخب جهت حضور در مرحله لن (حضوری) دعوت می شوند .
ظرفیت کل افراد شرکت کننده در مرحله حضوری 248 نفر خواهد بود .

برگزاری مسابقات

مسابقات در 2 پلتفرم اصلی رایانه و کنسول برگزار میشود .
– در پلتفرم رایانه رشته های به صورت تیمی و در قالب تیم های 5 نفره میباشد که دو رشته کانتر و دوتا 2 حضور خواهند داشت .
بازی دوتا 2 در سبک استراتژیک می باشد که بازیکنان از هوش بالایی برخوردار هستند
بازی کانتر در سبک اکشن اول شخص میباشد که بازیکنان از قدرت رفلکس و ری اکشن های بالایی برخوردارند .
– در پلتفرم کنسول 2 رشته انفرادی ( پی اس و فیفا ) وجود دارد .که بازی های فوتبالی هستند و علاقه مندان خاص خودشان را دارند . این بازی ها بر روی کنسول پلی استیشن 4 برگزار میشود .

نحوه اجرا

ظرفیت مرحله حضوری مسابقات در رشته های کنسول (مجموع هر دو رشته ) 128 نفر و در رشته رایانه (مجموع هر دو رشته ) 24 تیم خواهد بود .
مسابقات با توجه به جذابیت بالایی که دارد میزبان تماشاچیان زیادی خواهد بود .
بازی های کنسول به صورت مولتی استیج برگزار میشوند بدین صورت که بازیکنان در گروه های 4 نفره قرار میگیرند که بازی ها به صورت تکی انجام میشود و طبق امتیاز بندی 2 نفر اول هر گروه به مرحله حذفی راه پیدا میکنند که نفر اول گروه با نفر دوم گروه بعدی بازی خواهد داشت . بازی های مرحله حذفی به صورت رفت و برگشت خواهد بود .
بازی های رایانه ای به صورت 2 حذفی برگزار خواهد شد که پس از قرعه کشی تیم ها با حریف خود 3 بازی انجام می دهند که تیم برنده تیمی است که برد بیشتر داشته باشد و به مرحله بعد میرود و تیم بازنده به گروه بازنده های میرود و با تیم های بازنده تک بازی انجام میشود و تیم بازنده از مسابقات حذف میشود . فینال مسابقات 5 بازی بین دوتیم فینالیست انجام می¬شود که برنده نهایی تیمی است که بیشترین برد را داشته باشد .
قوانین اختصاصی هر رشته توسط داور اختصاصی آن رشته اعلام میشود .
مسابقات در 2 روز به صورتی که مراحل گروهی روز اول و مراحل حذفی همراه با فینال روز دوم برگزار خواهد شد .
در این مسابقات از داور های دارای مدرک داوری از فدراسیون انجمن های ورزشی هستند استفاده خواهد شد و قرعه کشی مسابقات به صورت آنلاین برگزار میشود و تایم دقیق بازی ها قبل از شروع مسابقات به بازیکنان اعلام میشود.

برچسب ها